Razlike med namakalnimi sistemi

Vsi, ki so kadarkoli razmišljali o tem, da bi si za svoj vrt ali dvorišče (ali rastlinjak ali kmetijske površine) uredili namakalni sistem, so se pravgotovo soočili z dejstvom, da so namakalni sistemi, med seboj, zelo različni.

Razlike med namakalnimi sistemi

Za vse te, smo spodaj pripravili zapis, ki pomaga razumeti osnovne razlike med namakalnimi sistemi, kar vam lahko pomaga pri tem, da boste za svoje zelene ali kmetijske površine izbrali tak zalivalni sistem, ki bo najbolj optimalen za vašo zelenico, hkrati pa vam bo tudi jasno, zakaj je prodajni program namakalnih sistemov, med seboj, tako drugačen in različen.

Razlike med namakalnimi sistemi

Dve glavni razliki med namakalnimi sistemi tvorita namakalna koncepta, ki omogočata kapljićno namakanje in pa nadzorovano namakanje z razpršilci.

Po čisto preprosti logiki, nam kapljično namakanje omogoča, da želene vrtnine, rastline, grmovnice, kmetijske površine namakamo s pomočjo kapljic vode (plus organskih spojin in mineralov) – v teh primerih pa voda po ceveh priteče do šob in luknjic skozi katere voda pronica direktno do kultur.

Kapljično namakanje je odlično zato, ker nam omogoča velik prihranek pri času, vendar za različne kulture ni vedno primerno kapljično namakanje, ampak nadzorovano namakanje s pomočjo razpršilcev.

Namakanje z razpršilci je bolj nadzorovano, tudi avtomatizirano, a, če so razrpršilci nameščeni na traktor v primeru zalivanja kmetijskih površin, je zagotovo časovno tudi nekoliko bolj zamudno od namakanja s pomočjo kapljic.

Vedeti moramo, da v Sloveniji na dinamiko namakanja vpliva tudi samo podnebje in sušna sezona – pri nas je zato za intenzivno namakanje potrebno v povprečju od dva do tri mesece – od slednjega pa je odvisno kakšen namakalni sistem, bomo izbrali. Športne parke ter večje športne terene nedvomno namakamo z avtomatiziranimi namakalnimi sistemi, so pa razlike med namakalnimi sistemi v tem pogledu, predvsem na nivoju cene.

Enako lahko rečemo za namakanje vrtnih trat, igrišč za golf, nogometnih igrišč in seveda vseh ostalih večjih travnih in kmetijskih površin.

Rolomati, kapljične cevi in pa drugo ter manjša namakalna oprema, se za razliko od večjih površin, uporabljajo predvsem za namakanje manjših površin.

Seveda se razlika med namakalnimi sistemi mora gledati tudi skozi prizmo servisiranja namakalnih sistemov, največkrat pa k servisu namakalnega sistema prištevamo že podjetje, ki opravi tudi prvo projektiranje namakalnih sistemov.

Če želimo poiskati pravega mojstra za namakalni sistem, priporočamo, da ob upoštevanju zgornjih navodil, pregledate ponudo predvsem pri teh, ki ponujajo tako zalivalne sisteme, namakalne sisteme, kapljične cevi, kot tudi celostne sisteme za vrt.

Glede na to, pa da inštalacija namakalnega sistema sodi v okrilje urejanja okolice celotnega bivalnega prostora, ne bo odveč biti pri izbiri ponudnika, pozoren tudi na to, da je v storitev projektiranja in nameščanja namakalnega sistema, vključen ponudnik, ki ponuja tudi urejanje zelenic in, ki aktivno deli svoje nasvete vsem interesentom za namakalni sistem (recimo preko bloga).

Uporabljene besede: Razlike med namakalnimi sistemi

Dodatni viri (1, 2, 3)