Prehranska dopolnila – kakšni so lahko stranski učinki pri določenih prehranskih dopolnilih?
Posted on May 15, 2017 | By Andrej
Prehranska dopolnila, naj bodo to prehranska dopolnila za sklepe, prehranska dopolnila za starostnike, prehranska dopolnila za oči, hujšanje, za dvig odpornosti, ali kakšna druga prehranska dopolnila, ponavadi ne povzročajo stranskih učinkov. Če jemljemo dodatke skupaj z zdravili, ki nam jih je predpisal zdravnik, lahko pride do medsebojnega delovanja. Preden se odločite za jemanje vitaminov, mineralov ali kakšnih drugih dodatkov k prehrani, se prej vedno pozanimajte o medsebojnem učinku z drugimi zdravili, ali pa se posvetujte s svojim zdravnikom.
Prehranska dopolnila – kakšni so lahko stranski učinki?
Če ste se odločili jemati prehranska dopolnila, si vedno preberite navodila za varno uporabo in kakšni so možni stranski učinki. Tukaj vam bomo predstavili nekaj najbolj uporabljenih prehranskih dopolnil in njihovi možni stranski učinki.
Prehransko dopolnilo Betakaroten
Betakaroten naše telo uporabi samo v kombinaciji z maščobami, zato je zelo pomembno, da poleg kapsul pojemo kakšno mastno hrano. Prehranska dopolnila betakaroten so močan antioksidant in jih največkrat jemljemo pri težavah z očmi. Odmerki nad 25000 UI dnevno, nimajo zdravilnega učinka in jih lahko jemljemo samo po predhodnem razgovoru z zdravnikom.
Prehransko dopolnilo Glukozamin
Glukozamin spada med prehranska dopolnila, ki se uporabljajo za lajšanje bolečin pri osteoartrozi in pri obrabi sklepov. Jemanje večjij odmerkov glukozamina lahko povzroči drisko, zgago ali razdražen želodec.
Prehransko dopolnilo Kalcij in vitamin D
Prehranska dopolnila Kalcij in vitamin D jemljemo za zdrave in močne kosti, posebej, če se ukvarjamo s športom, priporočljivo pa je tudi jemanje nad petdesetim letom starosti. Če jemljete kalcij nad odmerkom 2500 mg na dan, se morate o tem posvetovati z zdravnikom. Kadar pa uživate kalcij v naravni obliki, morate vedeti, da sta lahko kostna moka in dolomit onesnažena s svincem.
Prehransko dopolnilo Koencim Q10
Če jemljete prehransko dopolnilo koencim Q10 in hkrati jemljete zdravilo za redčenje krvi, se morate nujno posvetovati z zdravnikom, saj lahko koencim Q10 oslabi delovanje zdravila. Stranski učinki so drugače zelo redki, občasno pa se lahko pojavi slabost in bolečina v zgornjem delu trebuha, kar lahko preprečimo, če kapsule zaužijemo skupaj s hrano.
Prehransko dopolnilo Ribje olje
Če dlje časa nepretrgoma uživamo ribje olje, lahko ta podaljša trajanje krvavitve iz nosu ali iz manjših ran. Prav tako lahko ribje olje v večjih količinah razdraži želodec. Ribje olje v večjih količinah ne smejo uživati ljudje, ki so sladkorni bolniki, če imajo visok krvni tlak, ljudje, ki so nagnjeni h krvavitvam ali redno jemljejo aspirin.
Več o prehranskih dopolnilih in njihovem delovanju na naš organizem, si lahko preberete na spletni strani
http://www.omega3.si/kategorija-izdelka/prehranska-dopolnila/
Vir:
www.omega3.si