Kakšne vrednosti vitamina B12 vsebuje alga spirulina?
Posted on March 21, 2018 | By Andrej
Alga spirulina je v prodaji na voljo kot spirulina v prahu, v tabletah in kapsulah. Ekološka modro zelena alga, je enkraten vir beljakovin, vitamina B12 in železa.
Posebej moramo izpostaviti vsebnost vitaminov skupine B, posebej vitamina B12. Lahko rečemo, da je alga spirulina največji čudež med živili, saj je resnično celostno živilo s katerim lahko učinkovito nadomeščamo izolirane vitamine, minerale in beljakovine. Informacije tudi: alga spirulina Super obrok
Alga spirulina in vitamin B12
Alga spirulina je med najbogatejšimi viri vitamina B12. Vsebuje ga več kot morska zelenjava, alga klorela ali telečja jetrca.
Bolezni zaradi pomanjkanja vitamina B12 so degeneracija živcev in perniciozna anemija, a so v današnjem času izredno redke. Iz rastlinske prehrane zelo težko pridobimo vitamin B12, zato se morajo pred pomanjkanjem varovati predvsem vegani in vegetarijanci.
V desetih gramih spiruline je od 20 do 32 mikrogramov vitamina B12, kar je tudi do 530% priporočenega dnevnega odmerka.
Jedilna žlica spiruline na dan, nam zagotovi nujno potrebne količine tiamina in riboflavina. V spirulini je teh dveh vitaminov občutno več, kot ju najdemo v polnovrednih žitih, sadju, zelenjavi in raznih semenih. (a)
V spirulini najdemo tudi druge vitamine skupine B. V manjših količinah so zastopani vitamin B6, niacin, biotin, pantotenska kislina, folna kislina, inositol in vitamin E.
Koliko naravnega železa je v algi spirulini?
Pomanjkanje železa je najpogostejša oblika pomanjkanja rudnin, ki pogosteje doleti ženske, otroke in starejše ljudi. Pogosto so ogrožene tudi ženske, ki so na shujševalnih dietah, saj če ne nadomeščajo železa, lahko postanejo slabokrvne.
Železo je nujno potrebno za proizvodnjo rdečih krvničk in za zdrav imunski sistem.V desetih gramih spiruline je do 15 mg železa, kar je tudi do dvajsetkrat več, kot v živilih, ki so poznane po veliki vsebnosti železa. (b)
Naše telo običajno železo, ki ga pridobi iz spiruline, dobro izkoristi.
Naredili so nekaj raziskav, kje so poskušali dokazati, da modri pigment, fikocianin, ki se nahaja v spirulini, med prebavo tvori topne spojine z železom in s tem olajša absorpcijo.
Zaradi tega, se železo iz spiruline, vsrka dvakrat bolje, kot železo, ki ga pridobimo iz zelenjave ali mesa.